מעצר לצרכי חקירה - "מעצר ימים"

"מעצר ימים" הנו מעצר לצורכי חקירה בטרם הגשת כתב אישום פלילי, והוא מהווה את השלב הראשון של ההליך הפלילי. העדיפות למעצר זה הנה על פי צו שופט (ס' 4 לחוק), אך במקרים המתאימים ניתן שתיעשה אף ללא צו שופט (ס' 23). יש לציין כי בשלב זה החקירה מבוצעת באופן גלוי, אך היא יכולה להתקיים בהמשך לחקירה סמויה שהתנהלה כנגד החשוד. להלן נפרוט את התנאים שצריכים להתקיים על מנת לעצור חשוד על פי חוק: קיים חשד סביר שהחשוד ביצע עבירה בת מעצר (עבירת עוון שדינה עד שלוש שנות מאסר), קיים חשש סביר שאי עצירתו של החשוד תוביל לשיבוש הליכי חקירה או שאי עצירתו עלול להוות סיכון לביטחון המדינה או הציבור או להימלטות מאימת הדין. בכל אחד ממקרים אלו מחויבת המשטרה להביא את העצור בפני שופט בתוך 24 שעות.

בתקופת המעצר קיימות לעצור מספר זכויות, ואחת חשובות בהן הינה הזכות להיוועץ עם עורך דינו. במידה ולעצור אין עורך דין ואף לא יכולת כלכלית לשכור שירותי עו"ד, יוכל העצור להגיש בקשה למנות לן עורך מטעם המדינה, ללא תשלום. פגישה זו תיעשה בפרטיות ובתנאים שמבטיחים את סודיות הפגישה. יחד עם זאת, למשטרה הזכות להחליט אם לדחות את מועד הפגישה עם עורך הדין במקרים המתאימים: מצבים בהם החקירה בעיצומה והפסקתה עלולה לסכנה, או לחילופין כשקיים חשש לסיכון חיי אדם וכו'.

כאמור, במסגרת אותם 24 שעות מתחילת המעצר יובא החשוד בפני שופט מעצרים. על כן, ובמסגרת הדיון ב"מעצר הימים" מבקשת המשטרה להשאיר את החשוד במעצר למספר ימים לצורך המשך חקירה, ומגישה דוחות וסיכומים כנדרש. בקשה זו תכלול ציון החשדות העומדים כנגד החשוד ואת עילות המעצר. באם עילת המעצר היה חשש לשיבוש הליכי החקירה, יוכל השופט להאריך את המעצר ב -5 ימים כל פעם, אך לא יותר מ -15 ימים בגין עילה זו.

יש לציין כי לסנגורו של החשוד אין גישה לעיון בתיק החקירה בשלב זה, אך הוא יכול להפנות שאלות אל טוען המעצרים בדבר החשודות המיוחסים לחשוד, וכן בדבר הצורך בהשארת החשוד במעצר לצורך ביצוע המשך החקירה. עם זאת, טוען המעצרים אינו חייב להשיב לשאלות שלטעמו יכולות להזיק לחקירה.
 
 
בסופו של דיון זה שמור לבית המשפט שיקול הדעת בדבר המשך מעצרו של החשוד ולחילופין שחרורו לחלופת מעצר. כלומר, שחרור החשוד ממעצר בתנאים שישיגו את מטרת המעצר, כגון מעצר בית, צו הרחקה, שחרור בערובה וכו'.

מכאן, שסנגור בעל ניסיון בהליך "מעצר הימים" יידע להבין מתשובותיו של טוען המעצרים באשר לחומר החקירה ולראיות המצויות בידי המשטרה, וכך לנווט בצורה טובה יותר בהליך הפלילי, במטרה להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבור לקוחו. זאת ועוד, סנגור מנוסה יידע להדריך את החשוד בצורה מיטבית בכל הנוגע להתנהלות בחקירה הפלילית, התנהלות קריטית בייחוד כשעסקינן במעצר שנלווה לחקירה סמויה שהתנהלה כנגד החשוד (ומכאן, שמטרת החקירה הגלויה לגרום לחשוד להודות בביצוע עבירות כאלה או אחרות).
 

עו"ד רויטל קוצר - 052-39-55-300
מתמחה בתחום הפלילי
טלפון
072-33-80-853


דוא"ל
kurevital@gmail.com

כתובת
הבונים 2, נתניה

 

פרטי התקשרות
 

אנא מלאו פרטיכם בטופס

ונחזור אליכם בהקדם