עבירות שוד

עבירת שוד הנה עבירת גניבה תוך שימוש באלימות או איום לשימוש באלימות. זאת בשונה מעבירת גניבה רגילה, של לקיחת חפץ מאדם ללא רשותו. לאור זאת, והעובדה כי עבירות השוד משלבות פגיעה בחיי אדם יחד עם פגיעה בזכויות הקניין שלו מתייחס החוק בצורה מחמירה עם השודד ביחס לגנב.

כך, הגנב מסתכן במאסר של עד 3 שנים, לעומת השודד שעלול לקבל עונש מאסר של 14 שנה, ובמקרים של שוד מזוין אף 20 שנות מאסר.

כלומר, ניתן להצביע על מדרג בין עבירות הרכוש השונות כאשר עבירת השוד המזוין הנה החמורה ביותר. עבירה זו של שוד מזוין קרויה "שוד בנסיבות מחמירות", ואדם יועמד לדין בגינה באם: השוד נעשה על ידי שימוש בנשק מסוג כלשהוא (אקדח, סכין, אולר וכל חפץ שעלול לפגוע באדם), במהלך השוד נפגע אדם מכל אלימות שהיא וכן מדובר בשוד שבו השתתפו מספר אנשים יחדיו ("מבצעים בצוותא"). לעניין זה, אדם יכול להיות מואשם בשוד מזוין גם אם לא אחז פיזית בנשק, שכן ההתייחסות ליחיד בקבוצה הנה כאילו ביצע בעצמו כל אחד מרכיבי העבירה.

בהתאם לזאת, ועל פי החוק, אין זה משנה האם ביצוע האלימות התרחש לאחר הגניבה או במהלכה, אלא מספיק שהאלימות קשורה אליו באופן נסיבתי ברור והתרחשה בסמוך אליו על מנת שהשוד יוגדר כשוד בנסיבות מחמירות.

בהקשר לכך, ראוי הדגיש כי אלימות מילולית לא תיחשב לאלימות לעניין עבירת השוד. זאת בשונה מאיום לשימוש באלימות, שבהחלט יכול להיחשב כאלימות על פי הגדרת החוק.

יחד עם זאת, ניתן להצביע על מספר נסיבות שיש בהן להשפיע בצורה מקלה על היחס והעונש שיפסוק בית המשפט לעניין עבירת השוד. כך, יבחן בית המשפט את רמת האלימות והפגיעה לקורבן השוד, השלל שנלקח מהשוד וכן עברו הפלילי של הנאשם ונסיבותיו האישיות.
 

עו"ד רויטל קוצר - 052-39-55-300
מתמחה בתחום הפלילי
טלפון
072-33-80-853


דוא"ל
kurevital@gmail.com

כתובת
הבונים 2, נתניה

 

פרטי התקשרות
 

אנא מלאו פרטיכם בטופס

ונחזור אליכם בהקדם